Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

 

 

 

  1. Úvod
  2. Návody a články
  3. Nezávislé topení
  4. Čerpadlo a palivové vedení

Čerpadlo a vedení paliva 

 

V tomto návodu bych se chtěl věnovat "poruchám" čerpadla.

Porucha čerpadla je se objevuje cca v 1% prodaných topení. Stává se, že čerpadlo přestane taktovat nebo taktuje slabě a naftu neprotlačí. Dále se může stát, že s čerpadla začne vytékat nafta. V tomto případě je potřeba zaslat topení zpět na naší adresu na reklamaci.

Vesměs s chybovou hláškou E08, která se zobrazí souvisí několik závad nebo spíše nedostatky, které lze snadno odstranit. Po chybě E08 se pak může zobrazit i všeobecná chyba E10 (pokud se topení 3x nespustí zobrazí se tato všeobecná chyba, která může znamenat i jiné problémy). V tomto případě to pouze znamená, že se topení několikrát po sobě nespustilo.

Pro odstranění nedostatků je potřeba sejmout kryt a zkontrolovat vedení paliva. A naučit se zapnout čerpadlo přes ovladač. Určitou kombinací tlačítek se čerpadlo zapne a běží cca minutu nebo do doby než ho vypnete. Při manuálním zapnutí čerpadla je bezpodmínečně nutné sledovat v průhledné hadičce naftu a vypnout čerpadlo ve chvíli, kdy je cca 1 až 3 cm před vstupem do topení, aby nedošlo k zaplavení topení naftou.

Jak zapnout čerpadlo u jednotlivých ovladačů, se kterými jsem se setkal naleznete zde

 

1. Zavzdušnění hadičky mezi čerpadlem a topením.

Jak se závada projevuje:

Nafta neteče do topení a je za čerpadlem prázdná. Tento problém se většinou vyskytuje při prvním spuštění topení.

Odstranění problému:

Sundejte hadičku v místě, kde je připojena (na spodní části topeni u výfuku a nasávání vzduchu). Poté naftu vstříkněte injekční stříkačkou přímo do hadičky nebo zapněte čerpadlo, tak aby se hadička naftou zaplnila. Poté hadičku vrťte zpět na vstup do topení.

 

2. Zanesení/ucpání čerpadla:

Topení integrované v plechovém krytu jsou bohužel dodávány bez filtru. Což může při zanesení nádrže nečistotami a následným průnikem do vedení znamenat, že čerpadlo naftu nenasaje. A nepropustí dál.

Jak se závada projevuje:

Nafta neteče do topení a je za čerpadlem prázdná. Nebo se viditelně nepohybuje. Na rozdíl od předchozí závady se tato závada projeví až později. Záleží, kdy se do nádrže dostanou zmíněné nečistoty.

Odstranění problému:

Sundejte hadičku v místě, kde je připojena do čerpadla (hadička mezi nádrží a čerpadlem) zkuste nečistoty odstranit kompresorem. Mělo by to pomoci.

 

Vzhledem k tomu, že se to může stát každému doporučuji dokoupit filtr buď u nás nebo kdekoliv jinde a instalovat jej mezi nádrž a čerpadlo (před čerpadlo). Je potřeba pouze průměr odpovídající hadičce a aby byl naftový.

Nabídka filtrů je na tomto odkazu.

Případně můžeme filtr instalovat za vás. Službu instalace filtru naleznete zde.

 

3. Dlouhé vedení paliva

 Setkal jsme se s pár kousky topení, kde byla snad metrová hadička zamotána do rulky a tudíž je zbytečně dlouhá. Bylo to zejména mezi nádrží a čerpadlem.

Jak se závada projevuje:

Nafta neteče do topení a je za čerpadlem prázdná. Je prázdná ale i před čerpadlem.

Odstranění problému:

Zapněte čerpadlo a naplňte hadičku naftou. Ve chvíli kdy uvidíte, že se blíží do místa, kde vtéká do topení. Čerpadlo vypněte a zkuste spustit topení. Mělo by již fungovat.

Problém se dá řešit i tak že hadičku uštípnete a necháte jen takový kus, který je opravdu potřeba. Sundejte hadičku z nádrže a zkraťte ji. Poté ji vraťte zpět na výstup z nádrže.

 

4. Nedostatek nafty v nádrži

 Ano i s tímto problémem jsem se setkal. Když v nádrži není nafta nebo jí je tam málo, tak topení nefunguje. Výstup nafty je umístěn na straně nádrže a ne na dně (i kvůli usazeninám). Tudíž,   když máte v nádrži jen okolo 0,5 litru nafty tak se již nenasaje.

Jak se závada projevuje:

Při kontrole vedení zjistíte, že je v topení spousta bublinek a dodávka nafty je tudíž přerušovaná. Čerpadlo kromě nafty nasává i vzduch.

Odstranění problému:

Dolijte do nádržky naftu alespoň jeden litr a více. Zapněte čerpadlo a nechte ho běžet než většina bublinek zmizí. Dejte pozor ať se topení naftou zbytečně nezaplaví.

 

5. Zaplavení topení naftou

 V případě, že dočerpáváte do vedení paliva naftu manuálně, může dojít k zaplavení topení naftou. V tomto případě topení nezapálí a válí se z něho pouze bílý dým. Tento dým způsobuje žhavící svíčka, která pálí naftu v komoře. Při správné funkci vniká nafta k svíčce přes kovový rozprašovač, který umožní naftu zapálit. Pokud se nafta nerozpráší a komora je zaplavená tak se nemusí zapálit. Nic se, ale neděje a není to žádný velký problém. Při manuálním dočerpávání nafty je bezpodmínečně nutné sledovat v průhledné hadičce naftu a vypnout čerpadlo ve chvíli, kdy je cca 1 až 3 cm před vstupem do topení.

Jak se závada projevuje:

Topení se nezapálí a tudíž nehřeje a po chvilce se vypne. Po zapnutí se z výfuku vychází bílý dým (tzv. naftová mlha). Nezkoušejte topení zapínat více než dvakrát. Docházelo by k ještě většímu zaplavení topení. Ve chvíli, kdy se nafta dostane do zapalovače a posléze do spalovací komory. Nafta způsobí zvlhčení komory. Na stěnu komory se pak mohou lepit spaliny a to se po pár hodinách zejména v provozu na nízký výkon může znečistit.

Odstranění problému:

Většinou stačí nechat naftu vytéct. Počkat hodinu nebo pro jistotu do dalšího dne. Tento časový úsek je závislý na rozsahu zaplavení. Nafta vyteče výfukem a nebo nasáváním vzduchu. Poté zkuste topení zapnout. Pokud se zapálí a rozeběhne nechte ho pro jistotu "vypálit" a to tak, že ho necháte běžet cca 2 hodiny naplno.

 

6. Ohnutá (přiškrcená) hadička

Hadička vedení paliva může být ohnutá natolik, že přes ohyb nemůže nafta protékat. Hadička bývá ohnutá zejména za čerpadlem nebo ve spodní části v místě, kde je připojená k topení.

Jak se závada projevuje:

Nafta neproteče přes ohyb. Při kontrole by to mělo být patrné na první pohled.

Odstranění problému:

Pokuste se hadičku narovnat. Pokud narovnat nejde, stáhněte hadičku z čerpadla nebo z topení a kousek hadičky uštípněte a vraťte ji zpět. Většinou bývá ve vedení nafty rezerva. Dávejte ale pozor, aby jste hadičku nezkrátili natolik, že by nešla nasadit zpět.

 

 

Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Dotazy na produkty

Nevíte si rady ohledně skladové dostupnosti. Máte problém s připojením zařízení nebo máte jakékoliv jiné dotazy.  Kotaktujte nás.

needs.cz@email.cz

nebo volejte na 733 331 682

(v pracovní dny 9:00 - 17:00)

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz