Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

 

 

 

  1. Úvod
  2. Návody a články
  3. Nezávislé topení
  4. Instalace topení v budově

Instalace topení do garáže nebo menších obytných prostor.

Topení není určeno k trvalému vytápění obytných prostor, ale pouze jen k občasnému vytápění nebo natopení. Ve chvíli, kdy umístíme topení např. do garáže nebo dílny, je třeba myslet na to, že jsou to jiné podmínky, než pro které je topení určeno a vyrobeno.

Proto je potřeba zejména při koupi a následné instalaci přemýšlet nad tím jakou má prostor izolaci, jak je velký (v m3), jakou šířku má stěna, jaké máte odvětrání (jestli pasivní, aktivní nebo žádné).

Instalací topení do auta se zabývají specializované firmy, které si účtují za tyto služby poplatky vyšší, než jakou mají cenu topení v naší nabídce. Myslím, že při instalaci do auta s prostudováním pár videí na YouTube zvládne téměř každý. Pravdou ale je, že instalovat a používat horkovzdušné topení ať už kdekoliv, není jako zapojit přímotop do zásuvku. Proto je potřeba zvážit jestli máte dovednosti, které instalaci a používání umožní. Pokud o vestavném topení nevíte vůbec nic, ale máte o něho zájem, volejte případně na tel. 733 331 682 pro více informací.

 

Porovnání instalace do menší budovy (garáže, dílny, chatky, atd.) vs. instalace do auta:

 

  • Izolace vytápěných prostor

Zděný nebo izolovaný prostor na první pohled přináší velký rozdíl oproti karavanu nebo vytápění osobního automobilu. Tepelné ztráty v autě a ve zděné budově jsou rozdílné.

V budově:

Topení v režimu termostat po zapnutí začne intenzivně vytápět na nastavenou teplotu, pokud jí dosáhne příliš rychle a po té se přepne do minimálního nastaveného režimu (továrně nastaveno, může se u jednotlivých topení lišit), ve kterém pak zůstane delší dobu (poznáte to tak, že se sníží taktování čerpadla a otáčky ventilátoru), nese to sebou problémy níže uvedné. Pokud topíte ve chvíli, kdy okolní teplota není o moc nižší než teplota ve vytápěném prostoru, tak topení zřejmě bude topit stále v nízkém režimu.

Nižší účinnost spalování a zanášení komory spalinami. Při dlouhodobém používaní na nízkou intenzitu, se topení zanese spalinami, tak že přestane fungovat a většinou se rozsvítí chyba E10 nebo E08.

Pokud máte prodloužené nasávání  vzduchu a odvod spalin nižší otáčky ventilátoru (v nízkém režimu se jsou otáčky až 3x menší) přispívají k horšímu spalování paliva. Nespálené palivo zůstává se palovací komoře a podporuje vyšší zanášení.

V autě:

V autě není izolace žádná. I když izolaci máte např. v karavanu tak má i tak velké teplené ztráty. Proto při použití v autě odpadají téměř všechny problémy výše uvedené. Je dobré udržovat poměr nízkých a intenzivních otáček např. 1:1.

Závěr:

Pokud topení topí ve vyšší intenzitě, méně se zanáší. V nastavení lze upravit minimální hodnoty a případně je zvýšit pokud topíte spíše na menší intenzitu.

 

  • Délka rozvodu nasáného vzduchu a odvodu spalin (dva otvory na spodní části topení)

Dle manuálu by součet těchto dvou částí měl přesáhnout 2 metry. Jelikož záleží i na tom jak je nasazená vnitřní část ventilátoru může některé topení nasávat lépe a některé hůře (rozdíly ale nejsou moc velké). Ve chvíli, kdy použijete rozvody, které jsou v sadě. V součtu mají cca 1 metr tak žádný problém mít nebudete. Problémy mohou nastat ve chvíli, kdy zbytečně potrubí prodlužujete a to vede k „dušení“ topení. Ventilátor v úzkém potrubí, které by jste prodloužili třeba na 3 metry ztrácí účinnost. Další věcí, která přispívá ke špatnému proudění vzduchu ve vedení, je počet ohybů na potrubí. V ideálním případě je dobré mít jeden 90° na výfuku a na nasávání. Dále pak je potřeba myslet na to, že by vedení mělo být bez přepadů a směřovat lehce dolů kvůli kondenzaci vody (aby mohla případně vytékat z potrubí)

V budově:

Je dobré u místit topení poblíž místa, kde budete mít otvor na výfuk a případně na nasávání. Není dobré topení umístit na druhý konec garáže a poté použít 3 metrový výfuk. Nedávejte topení přímo na zem. Dejte ho do výšky cca 1 metr nad podlahu, aby nenasávalo prach a nečistoty ze země. Rozdíl oproti instalaci v autě je, že většinou výfuk, který je v sadě nestačí. Pokud použijete výfuk 150 cm je potřeba mít nasávání maximálně 50 cm dlouhé. Klidně můžete nasávat vzduch z vytápěného prostoru. Pokud má pasivní nebo aktivní větrání a není vzduchotěsný a není v něm velké množství nečistot, které by topení mohlo nasát. Jestliže nečistoty ve vytápěném prostoru jsou, je lepší nasávat z venku. Pokud je prostor bez nečistot a máte topení umístěné cca 1 metr nad zemí tak bych zvážil i nasazování plastového filtru, který proudění vzduchu také utlumí.

V autě:

Umístíte topení na místo, kde se ve spodní části bude dobře upevňovat výfuk a nasávání. Použijete krátké rozvody, které jsou v sadě, protože budou procházet pouze plechovou podlahou a opět veškeré možné problémy s rozvody spalin a nasáváním odpadají. Vedení je krátké a podporuje tak dobré proudění vzduchu.

Závěr

Čím kratší rozvod nasávání a výfuku a minimální počet ohybů, tím lepší účinnost spalování.

 

  • Intenzita provozu

V budově:

Pokud topení používáte každý den 8 hodin 5 dní v týdnu je to obrovský rozdíl oproti občasnému použití v autě nebo karavanu. Při takto intenzivním používání se samozřejmě zkracuje doba, za kterou se topení zanese spalinami. Ještě když vezme v potaz, že se při používání dopustíme chyb při instalaci nebo při používání, které jsou v popsány v předchozích dvou kapitolách. Vyčistit topení, ale není takový problém, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale je třeba s tím počítat.

V autě:

Pokud topení použiji v autě na každodenní rozmrazení auta a topení vlastně poběží většinu doby ve velké intenzitě vytápění tak může vydržet, aniž by se zaneslo třeba 5 let. To samé platí při topení v karavanu. Když pojedu na výlet v zimě a na podzim třeba cca 30 dní v roce a budu si topit nezávislým topením, tak je to úplně něco jiného než topit 8 měsíců 5 hodin denně. Vzhledem k horší izolaci obytného auta topení poběží např. 50% času v plné intenzitě. Tudíž mi vydrží bez zanesení mnohem déle.

Závěr:

Logicky více hodin v provozu znamená více spalin a proto je potřeba tuto skutečnost brát na vědomí v případě instalace v budově.

 

Článek o čištení topení je zde.

Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Dotazy na produkty

Nevíte si rady ohledně skladové dostupnosti. Máte problém s připojením zařízení nebo máte jakékoliv jiné dotazy.  Kotaktujte nás.

needs.cz@email.cz

nebo volejte na 733 331 682

(v pracovní dny 9:00 - 17:00)

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz